Topánka už od dávnej minulosti bola niečím nie samozrejmým, pretože už v praveku ľudia hľadali spôsob ako ochrániť a vytvoriť pokrývku chodidla. Dátuje sa obdobie viac ako 40000 rokov, od kedy človek pravdepodobne nosil topánky už pravidelne. Fosílie jemných kostí objavenej ľudskej nohy to aj potvrdili.

A tak sa začala písať história topánky…

Už v 16. storočí bola topánka považovaná, za niečo vznešené a výnimočné. Obzvlášť topánka s vysokým podpätkom vyjadrovala štatút spoločenského postavenia, ktorú zastávali hlavne muži. Neskôr sa k ním pridali aj ženy, ktoré uvítali najmä schopnosť vysokých topánok opticky zmenšovať chodidlo.

Dnes už topánku vnímame ako spôsob, produkt, alebo výrobok, ktorý skrášli nás a našu nohu. Niektorí z nás ju vnímajú ako doplnok, niekomu spoluvytvára imidž, alebo sa stane Vašim spoľahlivým každodenným spoločníkom.

Topánka je niečo ako obal nášho chodidla, a to je od mozgu najvzdialenejším bodom nášho tela. To je jedným z dôvodov, prečo je chodidlo vnímané a ošetrované najmenej, a taktiež často krát aj ako posledné. Žiaľ.

Súčasťou topánok je podpätok, ktorý vie prekvapiť svojou výškou, ale taktiež aj príjemnou pohodlnosťou. Tá je ukrytá v priehlavkovej časti a v sklone klenby. A taktiež kvalitná podrážka je neodmysliteľnou súčasťou topánky. Topánka môže byť rôzneho strihu ako aj materiálu. Obopína nohu a najlepšie sa cíti v koži. Tá dýcha svojimi pórmi, a zároveň pomáha chodidlu odvetrávať a pohlcovať pot.

História topánok siaha hlboko do minulosti ale pre nás je “táto” časť odevu jednou z kľúčových. Hoci si to neuvedomujeme, ale farba ako i tvar topánok podstatne vplýva na dušu človeka, jeho emócie i chovanie. Topánky rozprávajú za nás – vyjadrujeme nimi názor a postavenie v spoločnosti.

A my sa tešíme, že v našej RELE sa toto deje už takmer 20 rokov. Môžete sa i naďalej spoľahnúť, že Vám s radosťou budeme prízvukovať, aké je dôležité vnímať topánku, nielen ako praktický element. Je to len a len na Vás. Na Vašom pocite zo samej seba. Na Vašej zmyselnosti a ženskosti. A tú, my len veľmi radi doplníme tou správne vybranou topánkou, ktorá dotvorí Váš imidž. Presne tak, ako kúsok chýbajúceho puzzle.

Váš sprievodca svetom topánok,

Lucia Jendrušáková